Baňkování, baňková masáž
Historie baňkování
Baňkování sahá do pradávných dob, kdy lidé věděli, že něco patologického se dá jednoduše z těla vyjmout vytvořenými otvory v těle fyzickém (krvavé baňkování), nebo tělech jemnohmotných (tělové svíce, suché baňkování).
Způsoby baňkování
Krvavé baňkování
Podráždí se určitá místa speciálními nástroji a poté se přiloží baňka a nechá se odtéct krev. Podle právních norem České republiky, nesmějí laici porušovat integritu kůže.
Suché baňkování
Přikládání baňěk na problematická místa a ponechání určitou dobu.
Nedochází k porušení kůže. Pomocí baňky se na rušivém poli vyvolá podráždění sáním, které způsobí, že červené krvinky proniknou z cév do prostoru kolem. Prosáknutá krev v reflexní zóně dráždí po několik dní receptory. V daném místě se tímto způsobem aktivuje tok energie a krve, čímž začíná regenerace tkáně a odpovídajícího orgánu. Tato metoda má hlavné účinek uvolňující.
Masáž prováděná baňkami
Na naolejovaném těle se jezdí baňkou. Stejně jako u přikládání baněk se vytváří v kůži, podkoží a pojivové tkáni překrvení a prosáknutí krve mimo řečiště i když né v takové míře jako když se baňky ponechají delší dobu na jednom místě. Dochází k překrvení cílového orgánu a tím se stimuluje jeho utlumený metabolismus. Tento způsob baňkování má účinek převážně tonizační.
Indikace při baňkování
- zatuhlý a bolestivý pohybový aparát
- nedostatečné prokrvení
- pomáhá odstranit bolesti hlavy
- uvolnit svalstvo v oblasti šije
Kontraindikace při baňkování
- závažné onemocnění
- choroby srdce a cévní soustavy
- špatná srážlivost krve
- vyčerpanost